Anerkendte prøver 2010

 

Resultaterne på denne liste er opnået af danskregistrerede weimaranere på anerkendte prøver i 2010

 

Der er mulighed for at få ført resultater på listen ved henvendelse til webredaktionen via resultatindberetningsskemaet. Alternativt bliver resultater indhentet via DKKs hundeweb i forbindelse med rutinemæssig opdatering af hjemmesiden.

 

 

 

Korthåret          
           
Hundens Navn Registreringsnr Prøvetype Prøvested Prøvedato Resultat            
           
After Bella's Tessa 15629/2005 Schweissprøve 1000m/3T Torsted 2010-05-02 2. præmie
           
Bijou dk20748/2007 Slæb og Apporteringsprøve Aars 2010-08-14 Bestået 29 point
    Markprøve Brugsklassse Skive 2010-09-17 2. præmie
           
Garbus Humle dk19895/2007 Markprøve Åbenklasse Klovtoft 2010-03-17 IFF
    Schweissprøve 400m/3T Torp Plantage 2010-09-19 2. præmie
    Markprøve Åbenklasse Sillerup 2010-10-08 1. præmie
           
Garbus Wilma dk03640/2009 Markprøve Undghundeklasse Ferritslev 2010-03-27

1. præmie, Pokal bedste unghund og prøvens bedste hund

           
Hot Shoot's Flika 13243/2005 Alm. apporteringsprøve Storvorde 2010-08-01 Bestået
           
Hot Shoot's Hero 08182/2006 Alm. apporteringsprøve Skive 2010-06-15 Bestået
           
Hot Shoot's Joker dk12132/2008 Schweissprøve 400m/3T Buderupholm 2010-08-29 1. præmie, pokal bedste weimaraner
           
Huntess Aston dk11591/2009 Alm. apporteringsprøve Storvorde 2010-08-01 Bestået
           
Huntess Astro dk11590/2009 Schweissprøve 400m/3T Torsted 2010-05-02 1. præmie
           
Indabas Sacajawea v. Silverstreak 19891/2006 Slæb og apporteringsprøve Skjern 2010-08-08 Bestået 28 point
    Markprøve Åbenklasse Skive 2010-09-04 3. præmie
           
Jægersborg de Luna dk04946/2009 Schweissprøve 400m/3T Kongelunden 2010-04-17 1. præmie
    Schweissprøve 400m/20T Sorø 2010-08-01 2. præmie
           
Kanzigården's Disney dk03462/2009 Markprøve Unghundeklasse Bjæverskov 2010-03-27 IFF
    Alm. apporteringsprøve Kirke Stilling 2010-07-18 Bestået
    Schweissprøve 400m/3T Buderupholm 2010-08-29 3. præmie
           
Nordgården's Lady 23916/2004 Alm. apporteringsprøve Kirke Stilling 2010-07-18 Bestået
           
Nordgården's Mossa dk09393/2007 Slæb og apporteringsprøve Hjulby Mose 2010-08-03 Bestået 26 point
    Alm. apporteringsprøve Tuse 2010-08-25 Bestået
    Schweissprøve 400m/3T Buderupholm 2010-08-29 2. præmie
    Markprøve Åbenklasse Nakskov 2010-09-04 IFF
           
Silver Rain's Touch of Zico 13158/2006 Markprøve Åbenklasse Vordingborg 2010-03-21 2. præmie
           
Sønderskoven's Don Chang le Rapide 09605/2006 Markprøve Åbenklasse Ferritslev 2010-03-27 2. præmie
    Markprøve Åbenklasse Isenvad 2010-04-01 2. præmie
    Alm. apporteringsprøve Ejstrupholm 2010-06-20 Bestået 29 point
    Alm. apporteringsprøve Storvorde 2010-08-01 Bestået
    Slæb og apporteringsprøve Give 2010-08-07 Bestået
    Slæb og apporteringsprøve Skjern 2010-08-08 Bestået 25 point
    Schweissprøve 400m/3T Buderupholm 2010-08-29 1. præmie
    Markprøve Åbenklasse Overlade 2010-09-04 1. præmie
    Markprøve Åbenklasse Terkelsbøl 2010-10-28 3. præmie
           
Sønderskoven's Frey dk13009/2007 Alm. apporteringsprøve Ejstrupholm 2010-06-20 Bestået 29 point
    Schweissprøve 400m/3T Buderupholm 2010-08-29 1. præmie
           
Thornvig's Dagur dk08624/2009 Markprøve unghundeklasse Klovtoft 2010-03-17 1. præmie
    Markprøve unghundeklasse Ferritslev 2010-03-27 1. præmie
           
Thornvig's Janka dk08618/2009 Markprøve unghundeklasse Rødekro 2010-09-08 1. præmie
           
Weim-Bo's Becka dk21517/2008 Schweissprøve 400m/3T Toftlund 2010-04-24 1. præmie
           

 

Langhåret          
           
Hundens Navn                Registreringsnr. Prøvetype Prøvested      Prøvedato Resultat                               
           
Rosa dk14385/2009 Alm.
apporteringsprøve
Jagtgården
Helle
2010-08-
11
Bestået 30 point