Junkerstatuetten DWK-forårsmarkprøve bedste hund

"Junkerstatyetten är avsedd att utdelas till ”bästa hund”, på DWK's forårsmarkprøve, som erövrat ett 1:a pris eller en 1:a pris vinnare i Vinnarklass vid DWK´s fältprov.
Priset tilldelas för alltid den förare eller hund som tre gänger erövrat detsamma och är till så skett DWK´s egendom."

Skænket af Orla T. Walter, Stockholm, Sverige


De, der dyster om Junkerstatuetten er følgende:
 

·Vinderen af ungdomsklassen med 1. pr. og pokal.

·Vinderen af åben klasse med 1. pr. og pokal.

·1. vinderen i vinderklasse med pokal.

 

Junkerstatuetten er vundet til ejendom af:

Kristian Kristiansen, Aabenraa i 2008.

 

I 2009 genudsat af Kristian Kristiansen, som evigt vandrende med en tilhørende bog og med samme propositioner.
I denne bog skal være et billede af den hund og fører, som vinder Junkerstatuetten hvert år.
Det er vinderen, som har pligt til af føre denne bog ajour og opbevare Junkerstatuetten forsvarligt, samt aflevere bog og statuetten igen ved næste års forårsmarkprøve i Dansk Weimaraner Klub.
Vinderen må gerne skrive lidt om sig selv og hunden i bogen.

Desværre gik statuetten fra 1987 i stykker og DWK besluttede at erstatte den med en ny.
Ole Hildebrandt Jensen byggede en flot træboks til den nye statuette, som beskytter den på sine rejser og kan benyttes som fin podest, når den står hjemme hos vinderen.


 

Den nye JunkerstatuetteDen nye Junkerstatuette
Denne flotte boks er det nye hjem af JunkerstatuettenDenne flotte boks er det nye hjem af JunkerstatuettenDen nye boks til statuetten fremstillet af Ole Hildebrandt JensenDen nye boks til statuetten fremstillet af Ole Hildebrandt Jensen

 

Junkerstatuetten er vundet af følgende hunde og fører:

 

 

 

 

2019

Cody (Åben klasse) Martin Bejlegaard

2018

Cæsar (Åben klasse)

Martin Dannemand

2017

Falco (Vinderklasse)

Martin Pedersen

2016

Jarl D´Ombrelune 

Dan Siig Svendsen

2015

Freja (Åben klasse) Ole Hildebrandt Jensen

2014

Falco (Unghundeklasse)

Martin Pedersen

2013

Thornvig´s Janka (Vinderklasse)

Karen Sylvest Hansen

2012

Scuba's Hunter (Vinderklasse)

Kristian Kristiansen

2011

Huntess Astro

Hanne Bro Hansen

2010

Garbus Wilma

Dan Vestergaard

2009

Asleik

Dan Siig Svendsen

2008

Scuba's Hunter

Kristian Kristiansen

2007

-

 

2006

Scuba's Hunter

Kristian Kristiansen

2005

Dox

Lars Iversen

2004

-

 

2003

Pigro

Kristian Kristiansen

2002

Josie

Karen Sylvest Hansen

2001

Dox

Lars Iversen

2000

Jimbo

Kim Birkegaard

1999

Hermes De Beauvois

Søren Kr. Madsen

1998

Højager's Inka

Kresten M. Jensen

1997

Felix

Karen Sylvest Hansen

1996

Samson

Tonny Westergaard

1995

Forster's Gucci

Niels Jørgen Drost

1994

Højager's Gerti

Søren Kr. Madsen

1993

Forster's Andy

Kirsten Overgaard

1992

Cnold

Svend Nielsen

1991

Forster's Avvi

Anders Sisbo

1990

Titan

Ida Sparlund

1989

-

 

1988

Titan

Ida Rasmussen

1987

Randi

Kaj Sommer Sørensen

 

 

 

 

Kristian Kristiansen med Scubas Hunter 2012Karen Sylvest Hansen med Thornvig´s Janka 2013Martin Pedersen med Falco 2014Ole Hildebrandt Jensen med Freja 2015Ole Hildebrandt Jensen med Freja 2015
Dan Siig Svendsen med
 Jarl D´Ombrelune 
2016Dan Siig Svendsen med
Jarl D´Ombrelune
2016
Martin Pedersen med Falco 2017Martin Pedersen med Falco 2017Martin Dannemand med Cæsar 2018Martin Bejlegaard med Cody 2019Martin Bejlegaard med Cody 2019